Strona głównaDOMPęknięta szyba w oknie – poznaj sposoby jej naprawy!

Pęknięta szyba w oknie – poznaj sposoby jej naprawy!

Wystarczy tylko chwila nieuwagi, by doszło do stłuczenia szyby. Uderzenie piłką czy zabawa śnieżkami i niestety efekt nie jest najlepszy. Oczywiście najlepszym rozwiązaniem jest wymiana. Jednak czasami na szklarza trzeba nieco poczekać, a jeżeli sytuacja stała się w zimę, to trudno, by zimno dostawało się do domu. Należy więc szukać takich rozwiązań, które pozwolą w miarę opanować sytuację.

Szybkie rady i małe efekty

Na samym początku na pewno należy zabezpieczyć to miejsce. Do tego celu wystarczy użyć folii samoprzylepnej bądź też taśmy klejącej. Dzięki temu rozwiązaniu brud nie będzie się gromadził w tym miejscu, co rzecz jasna utrudniałoby potem dalszą naprawę. Pamiętajcie też, że nie każdą szybę można naprawić. Średnia odprysku nie powinna przekraczać 2,5 cm. Nie należy także zabierać się za naprawę, jeżeli długość podłużnego pęknięcia jest większa niż 15 cm. Kolejnym ważnym elementem jest samo miejsce, gdzie znajduje się uszkodzenie. Jeżeli znajduje się ono blisko ramy okiennej, to trzeba liczyć się z tym, że cała konstrukcja szyby jest uszkodzona i tak naprawdę jedynym słusznym rozwiązaniem jest wymiana. Jeżeli Wasze okno nadaje się do naprawy, to koniecznie przeczytajcie nasze dalsze instrukcje, jak to zrobić i już teraz zaopatrzcie się w kleje anaerobowe.

Zestaw naprawczy – z czego powinien się składać?

Na pewno przyda się odpowiedni zestaw naprawczy. W jego skład powinien wchodzić klej anaerobowy, aplikator z przyssawkami, żyletka do usuwania nadmiaru kleju oraz folia, która ma zabezpieczać miejsce, a także chronić, aby szyba nie została ubrudzona klejem. Jeżeli zastanawiacie się czy sprawdzą się tutaj zestaw do naprawy szyb samochodowych, to my jesteśmy na tak. Ale możecie także samodzielnie go skompletować i dodatkowo zaopatrzyć się jeszcze w żywicę, która utwardza się pod wpływem promieni słonecznych. A efekt, który osiągnięcie jest naprawdę całkiem dobry. Koszt zestawu nie powinien wynieść więcej niż 50 zł. Skoro to już jasne, to czas przejść do pracy.

Jak usunąć takie uszkodzenie?

Na początek należy przygotować aplikator z klejem i ustawić go w miejscu uszkodzenia szyby. W tym miejscu także rozkładamy folię zabezpieczającą, pamiętając, aby była dobrze rozprasowana. Podklejamy ją klejem i tutaj pamiętajcie, że pod nią nie mogą znajdować się żadne pęcherzyki powietrza, gdyż wtedy Wasza praca pójdzie na marne, a efekt wizualny nie będzie zbyt dobry. Dobry klej anaerobowy zwiąże ubytek już po kilku minutach, choć nie zaszkodzi zostawić folię nieco dłużej. Jeżeli dzień jest słoneczny, to czas dobrego związania kleju może trwać nawet kilka minut. W następnym etapie usuwamy folię. Jeżeli widzicie, że kleju jest nieco za dużo, to delikatnie żyletką usuwacie jego nadmiar. Pamiętajcie też, że jeżeli doszło do podłużnego pęknięcia, to należy postępować tak samo jak wcześniej, tyle że efekt może być nieco gorszy wizualnie, ale pęknięcie będzie na pewno mniej widoczne. Takie działanie zapobiega też rozprzestrzenianiu się pęknięcia. Jeżeli po pewnym czasie zauważycie, że pęknięcie nadal się powiększa, to możecie ponownie zaaplikować klej oraz folię.

Mocno porysowana szyba i pajączek na niej

Jeżeli szyba wydaje się na skutek uderzenia bardziej porysowana niż pęknięta i widoczny jest na niej tzw. pajączek, to także można zdecydować się na jej samodzielną naprawę. Tutaj doskonale sprawdzi się tlenek ceru. Dzięki niemu wyrównacie i wypolerujecie powierzchnię. Zajmie Wam to około 10-15 minut, a efekt, który osiągniecie będzie na naprawdę dobrym poziomie. Oczywiście pamiętajcie też, że efekt nigdy nie będzie idealny, bo jednak szyba nadal jest bardzo delikatnym i specyficznym materiałem. Jeżeli jednak chcecie zaoszczędzić, to rzeczywiście przedstawione przez nas rozwiązania sprawdzą się wręcz idealnie.

Jeżeli szyba jest uszkodzona w znacznym stopniu, to niemożliwa jest jej naprawa i konieczna jest wymiana. Jej koszt to 100 zł od m2, jednak jest to koszt za samą pracę. Do tego musicie dodać jeszcze koszt samego materiału i tutaj ceny są już różne, wszystko zależy od grubości, ale i miejsca, w którym mieszkacie. Jednocześnie czasem na naprawę trzeba czekać nawet kilka tygodni, zatem warto zabezpieczyć uszkodzone okno taśmą czy klejem.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Must Read