Strona głównaBUDOWAPoznaj wszystkie etapy budowy nim się na nią zdecydujesz

Poznaj wszystkie etapy budowy nim się na nią zdecydujesz

Budowa domu czy to systemem gospodarczym czy też w sposób tradycyjny wymaga dobrego przygotowania. Wydaje się, że wszystko pójdzie szybko i sprawnie, jednak nie zawsze tak jest. Przed uzyskaniem pozwolenia na budowę trzeba znaleźć odpowiedni projekt domu i zaadaptować go do własnych potrzeb. Potem trzeba wybrać odpowiednią firmę budowlaną, która ma dobre opinie. Wszystkim zarządza kierownik budowy, jednak inwestor sam również powinien doglądać poszczególnych etapów prac, w końcu zależy mu nie tylko na czasie, ale przede wszystkim na jakości. Warto zatem byś poznał wszystkie etapy budowy, nim się na nią zdecydujesz.

Po pierwsze: zakres prac fundamentowych

Kiedy już masz załatwione prace formalne związane z badaniem gruntu, wytyczeniem działki, czy wykonaniem przyłączy, ekipa może przejść do prac związanych z fundamentowaniem. Konieczne jest przede wszystkim ogrodzenie placu budowy w celu zapewnienia bezpieczeństwa. Po wytyczeniu budynku w terenie można przystąpić do fundamentowania. Konieczna jest odpowiednia izolacja części podziemnej, rozprowadzenie kanalizacji pod podkładem, a także ułożenie podkładu betonowego. Trzeba wykonać odpowiedni wykop pod fundamenty, a także skonstruować szalunki. Prace fundamentowe mogą być wykonywane w niskiej temperaturze, jednak trzeba wziąć pod uwagę, że wtedy mieszanka betonowa wiąże się wolniej. Optymalna temperatura to 23 stopnie. Związanie betonu może trwać około tygodnia. Wtedy można wykonać poziomą hydroizolację. W kolejnym etapie stawia się ściany fundamentowe, jeśli budynek posadowiony jest na ławach fundamentowych albo stawia się ściany piwnicy lub parteru.

Po drugie: stan surowy

Murowanie ścian to już kolejny etap prac. Przy stanie surowym otwartym wykonuje się także stropy czy schody żelbetowe. Murowanie kolejnych kondygnacji wymaga zastosowania odpowiednich konstrukcji ułatwiających pracę. Rusztowania elewacyjne sprawdzają się doskonale zarówno przy mniejszych, jak i większych inwestycjach. Firma budowlana nie musi ich kupować, wszak rusztowania elewacyjne od Delta Bud dostępne są na wynajem. Ekipa murarsko-ciesielska wykonuje również więźby dachowe i pokrycie dachu. Przy tym ostatnim korzystne może być zastosowanie podnośników, np. przegubowo-teleskopowych. W tym etapie prac następuje również montaż rynien.

Po trzecie: wykonanie instalacji i suchych tynków

Tak naprawdę postawienie całej bryły budynku to prace, które można wykonać najszybciej, dalej jest już wiele precyzyjnych robót. Konieczne jest wykonanie instalacji wewnętrznych, tynków, a także zamontowanie okien i drzwi. Trzeba tu skorzystać także z usług elektryka, instalatora gazowego i sanitarnego, czy kominiarza. Ten ostatni sprawdzi przewody dymowe, grawitacyjne spalinowe i wentylacyjne. Wszystkie prace muszą być odebrane przez specjalistów, czyli nadzór budowlany.

Po czwarte: na koniec czekają Cię prace wykończeniowe

Prace wykończeniowe i montażowe są jeszcze dłuższe i bardziej żmudne niż trzeci etap. Trzeba zamontować urządzenia grzewcze nie tylko kocioł, ale również grzejniki, a w niektórych przypadkach, jeśli przewiduje to projekt – kominek. Trzeba wykonać posadzki, wykończyć łazienkę, czyli także zamontować wszystkie urządzenia sanitarne, dużo prac tego rodzaju czeka ekipę także w kuchni. Trzeba również ocieplić poddasze. Na tym etapie montuje się również drzwi wewnętrzne i maluje poszczególne pomieszczenia.

Warto pomyśleć również o bezpieczeństwie, czyli montażu monitoringu. Prac jest naprawdę wiele i trzeba dobrze rozporządzać dostępnym budżetem. Bardzo często budowa rozciąga się w czasie nie tylko z powodów logistycznych, ale również finansowych. Prace wykończeniowe pochłaniają dodatkowe środki i często trzeba wziąć kolejny kredyt. Niemniej jednak posiadanie własnego domu wiąże się z szeregiem udogodnień, chociażby często mniej uciążliwym sąsiedztwem. Cała budowa domu może zająć od około roku do nawet kilku lat. Zatem trzeba uzbroić się w cierpliwość, której wszystkim inwestorom życzymy. Jeśli zależy Ci na szybszym wprowadzeniu się możesz zdecydować się na dom z gotowych prefabrykatów betonowych, czy dom szkieletowy, których budowa przebiega szybciej.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Must Read