Strona głównaBUDOWABezpieczeństwo na budowie

Bezpieczeństwo na budowie

Bezpieczeństwo na budowie to temat, który ciągle powraca na tapetę. Dlaczego tak często nawiązuje się do tego tematu? Dlaczego zapewnienie bezpieczeństwa na budowie jest tak ważne? Jak mogą osiągnąć najwyższy stopień bezpieczeństwa dla pracowników firm budowlanych?

Dlaczego zapewnienie bezpieczeństwa na budowie jest tak ważne?

Co niektórzy zapominają, że trwająca budowa niesie ze sobą ogromne ryzyko dla wszystkich, którzy na niej przebywają. Niezależnie od tego, czy prace dopiero się zaczynają i fachowcy zabierają się za przygotowywanie fundamentów, czy też prace wykonywane są już na wysokości, zawsze istnieje ryzyko uszkodzenia ciała, a nawet zagrożenie życia.

Czasami wystarczy chwila nieuwagi, aby na stopę obsunęła się cegła, lub dana osoba została uderzona czymś ciężkim w głowę. Konsekwencje tego mogą być różne. W najlepszym przypadku skończy się siniakiem lub zadrapaniem, w innych przypadkach może dojść do poważnego złamania, czy innego uszczerbku na zdrowia.

Aby do tego nie dopuścić zarówno inwestorzy, jak i podwykonawcy powinni podjąć stosowne kroki w celu zabezpieczenia nie tylko miejsca budowy, ale również osób na niej przebywających.

Jak należy dbać o bezpieczeństwo na budowie?

O jakich dokładnie krokach mowa? Jakie środki należy podjąć w celu zwiększenia bezpieczeństwa na budowie? Najważniejszym aspektem będzie odpowiedni strój roboczy. Każda osoba przebywająca na miejscu budowy musi mieć kask, który zapewni ochronę głowy, a także odpowiedni strój, czy buty. Oczywiście wybór poszczególnych artykułów nie może być przypadkowy, lecz bardzo dokładnie przemyślany, a co za tym idzie, zakupy należy robić w specjalistycznych punktach, które zapewniają dostęp do obuwia chroniącego stopy przed skutkiem upadku na nie ciężkich przedmiotów. Gdzie znaleźć odpowiednie obuwie? Mieszkając np. w Poznaniu czy okolicy, wystarczy w internecie wyszukać sklep po frazie buty bhp Poznań i wybrać odpowiedniego dostawcę.

Nie inaczej jest w przypadku kasków, czy odzieży ochronnej. Wszystko powinno być jak najwyższej jakości, z odpowiednimi atestami, bo dzięki temu każdy, kto będzie przebywał na miejscu budowy, będzie miał zapewnione odpowiednie zabezpieczenie. Na tym oczywiście nie koniec, ponieważ odpowiednie zabezpieczenie dotyczy również rąk, więc kompletując odzież roboczą, warto pamiętać także o rękawiczkach ochronnych.

Każdy pracownik powinien mieć po kilka par na zmianę, ponieważ takie produktu bardzo szybko się zużywają i potrzeba wymiany na nowe. Poza tym warto też na miejsce budowy wprowadzić nadzorcę, który będzie pilnować przestrzegania bezpieczeństwa, jak również noszenia ochronnej odzieży, ponieważ zwykle skutkami nieprzestrzegania narzuconych wymogów jest obarczony inwestor.

Artykuł powstał dzięki współpracy z firmą MS plus Sp. z o.o. sp. k.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Must Read