Strona głównaBUDOWABudowa garażu, co warto wiedzieć?

Budowa garażu, co warto wiedzieć?

Garaż to budynek, który jest niezbędny na każdej posesji. Zwykle pełni on funkcję schowka na różne sprzęty i narzędzia czy magazynka na niepotrzebne przedmioty. Jednak zanim zaczniesz prace budowlane, musisz załatwić kilka ważnych spraw.

Formalności

Aby wybudować wolnostojący garaż, dawniej konieczne było uzyskanie oddzielnego pozwolenia. Zmieniło się to w 2015 roku i od tego czasu wystarczy złożenie zgłoszenia do właściwego urzędu. Jednak trzeba pamiętać, że powierzchnia garażu nie może przekraczać 35 m2. Jeśli chcesz wybudować znacznie większy budynek, uzyskanie pozwolenia jest koniecznością. Niezbędne jest też posiadanie projektu – możesz zamówić go u architekta, ewentualnie kupić w pracowni projektowej.

Gdzie można wybudować garaż?

Dobór właściwego miejsca na budowę garażu także jest uwarunkowany przepisami prawa. Musi się on znajdować minimum 3 m od granicy z działką sąsiednią (jeżeli jest do niej zwrócony ścianą bez drzwi i okien) lub 4 m, jeśli jest do niej zwrócony ścianą z drzwiami lub oknem. Co więcej, jeżeli działka ma mniej niż 16 m szerokości, garaż może być wybudowany w odległości 1,5 m od jej granicy – dozwolona długość budynku to maksymalnie 5,5 m, a wysokość 3 m. Istnieje możliwość postawienia garażu bezpośrednio przy granicy działki, ale wtedy musi przylegać całą powierzchnią do budynku, który stoi na działce sąsiedniej.

1 KOMENTARZ

  1. Garaż musi mieć odpowiednie miejsce do poruszania się po nim i szafki, haki na narzędzia i maszyny, a także dobre oświetlenie. No i oprócz samych sprzętów pamiętajmy o odzieży ochronnej 😉

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Must Read