Wielu z nas nawet nie zdaje sobie sprawy z tego, że zimą kostka brukowa wymaga większej uwagi. Jak powinno się o nią dbać? Odpowiedzi w poniższym artykule.
Zimowe zagrożenia dla kostki brukowej
Nawierzchnie betonowe uznawane są za jedne z najtrwalszych, lecz prawda jest taka, że nawet one nie są odporne na wpływ zimy. Częste spadki temperatury poniżej 0 st. C powodują zamarzanie i odmarzanie wody, która wnika w szczeliny między kostkami, a także w strukturę betonu. Efektem tego jest osłabienie wytrzymałości całej powierzchni i możliwość powstawania uszkodzeń w czasie użytkowania.
Na tym jednak nie koniec, ponieważ kostka brukowa jest również narażona na działanie soli, czy innych preparatów i substancji, które wykorzystuje się do jej odlodzenia. Nie sposób również pominąć uszkodzeń mechanicznych, do których może dojść wskutek nieodpowiedniego oczyszczania.
Jak zminimalizować szkody i dbać o kostkę brukową w trakcie zimy?
To, czy kostka brukowa przetrwa okres zimowy, w dużej mierze zależy od jej impregnacji. Najlepiej jest ją wykonać jesienią, czyli zanim temperatura zacznie spadać poniżej 0 st. C. Jeśli z jakichś przyczyn tego nie zrobiliśmy, to nic straconego, ponieważ można to zrobić nawet w czasie zimy. Ważne, aby impregnację wykonać wtedy, gdy temperatura wynosi powyżej zera, jest sucho i nie ma śniegu.
Dodatkowo, zanim zastosuje impregnację, najpierw należy wykonać dokładne czyszczenie kostki brukowej, aby pozbyć się zabrudzeń, błota i wszelkiego typu zabrudzeń. Możemy to wykonać we własnym zakresie, jak również z pomocą specjalistycznej firmy, która nie tylko dysponuje odpowiednim sprzętem, ale również szeroką wiedzą i doświadczenie, więc szybko wykona dokładne czyszczenie kostki brukowej i możliwe, że nawet zajmie się jej impregnacją.
Kluczowe znaczenie będzie miało również to, jakie preparaty będziemy stosowali na pozbywanie się oblodzeń na kostce brukowej. Najwięcej osób wykorzystuje sól, która nie dość, że może uszkodzić powierzchnię, to jeszcze ją odbarwić, czy osłabić działanie impregnatu. O wiele lepszym rozwiązaniem jest posypywanie śliskich miejsc chlorkiem magnezu, który nie stanowi zagrożenia dla nawierzchni betonowych.
Więcej uwagi należy również poświęcić usuwaniu śniegu z kostki brukowej. Do takich zadań zwykle sięgamy po solidne łopaty, które pomogą szybko pozbyć się śniegu. Jednak należy pamiętać, że pod grubą warstwą śniegu znajduje się nawierzchnia, która może ulec uszkodzeniu wskutek zbyt intensywnych uderzeń. Dlatego, zamiast sięgać po metalowe łopaty, lepiej wykorzystać do usuwania śniegu te, które mają plastikowe zakończenie.
Artykuł powstał dzięki współpracy z firmą PODLAK S.C. Małgorzata Podlak, Robert Podlak.