Strona głównaBUDOWAJak usprawnić pracę w firmie budowlanej?

Jak usprawnić pracę w firmie budowlanej?

Każda firma budowlana nastawiona jest a realizację jak największej ilości zleceń, gdyż tylko to może zagwarantować optymalny zysk. Oczywiście wszystkie koszty muszą być zredukowane do minimum przy jednoczesnym zachowaniu najwyższych standardów bezpieczeństwa. W tej branży powiedzenie czas to pieniądz nie jest jedynie nic nie znaczącym frazesem, a kwintesencją działalności. Stąd warto dowiedzieć się, jak usprawnić pracę w firmie budowlanej?

Cyfryzacja procesów budowlanych, czyli aplikacje do zarządzania projektami budowlanymi

Coraz więcej firm budowlanych, zwłaszcza tych średnich i dużych korzysta z programów do zarządzania projektami. Takie aplikacje mogą działać we wszystkich urządzeniach mobilnych. Można wprowadzać do nich rysunki techniczne i oznaczać kolejne etapy prac. Takie programy zawierają również czat, dzięki temu zarządzający projektem może mieć bieżący kontakt ze współpracownikami podczas gdy fizycznie nie jest obecny na danej budowie. Kiedy musi w ciągu dnia pojawić się w kilku miejscach, takie rozwiązanie znacząco ułatwia pracę i pozwala zorientować się w sytuacji. Pracownicy mogą raportować ewentualne problemy, braki sprzętowe i awarie, co pozwala znacznie szybciej reagować i zapobiegać sytuacjom kryzysowym i przestojom w pracy. Jednocześnie do aplikacji zawierającej postępy w pracach mogą mieć dostęp także inwestorzy, co ułatwia też kontakt pomiędzy firmą budowlaną a inwestorem i pozwala załatwiać pewne kwestie bez konieczności organizowania spotkań.

Stosowanie sprawnych i nowoczesnych maszyn budowlanych

Bez wątpienia sprawna flota pojazdów i maszyn budowlanych jest niezbędna na wszystkich etapach prac. Na początku bardzo potrzebne są koparko-ładowarki, a także wywrotki. Są one niezbędnym wyposażeniem przy pracach fundamentowych czy związanych np. z budową szamba czy przydomowej oczyszczalni ścieków. Awaria maszyny budowlanej nie powinna powodować paraliżu pracy, dlatego warto korzystać z wynajmu maszyn budowlanych, a w przypadku własnych przeprowadzać regularne przeglądy, które będą minimalizować prawdopodobieństwo wystąpienia problemów. Na pewno trzeba zadbać o odpowiednio dopasowane opony budowlano-przemysłowe. Zastosowanie opon radialnych może pozwolić wykonywać pracę w warunkach budowy przy niższym ciśnieniu, a tym samym oszczędzać paliwo. Można oczywiście zdecydować się na opony budowlane diagonalne, które dobrze sprawdzą się przy przewożeniu cięższych ładunków. Oczywiście zawsze należy zwracać uwagę zarówno na indeks nośności, jak i prędkości. Dzięki temu można zapewnić oponie dłuższą żywotność.

Korzystanie z szalunków systemowych, zamiast stosowania tradycyjnych szalunków

Na pewno na usprawnienie prac budowlanych wpływa również wykorzystanie szalunków systemowych, zamiast zwykłych. Ich przygotowanie trwa znaczne krócej. Są też mocniejsze i bardziej odporne na czynniki zewnętrzne. Można ich używać wielokrotnie na różnych budowach, co dotyczy zarówno szalunków ściennych, jak i stropowych. Wykorzystanie takich systemów pozwala również uniknąć błędów budowlanych. Zapewnia również bezpieczeństwo całej budowy. Istotne znaczenie mają nie tylko płyty szalunkowe, ale również dobrej jakości dźwigary, podesty robocze, czy podpory. Po zakończeniu prac poszczególne elementy mogą zostać poddane czyszczeniu i wykorzystane przy okazji kolejnej realizacji. Szalunki systemowe przyspieszają pracę o kilka tygodni w stosunku do stosowania tradycyjnych rozwiązań. Zapewniają bezpieczeństwo pracowników znajdujących się na terenie budowy.

Przeprowadzanie szkoleń dla pracowników, korzystanie z wiedzy operatorów dźwigów i podestów ruchomych

Przy dużych projektach budowlanych korzystanie z usług operatorów dźwigów czy podestów ruchomych jest wręcz niezbędne. Zamiast wynajmować sprzęt wraz z operatorem, warto ograniczyć koszty i szkolić własnych pracowników. Korzystanie z nowych technologii budowlanych także może przyspieszać pracę, dlatego warto nie zamykać się jedynie na budownictwo tradycyjne i szkolić pracowników z zakresu budowy z prefabrykatów czy budowy domów szkieletowych. W ten sposób można również oferować bardziej zróżnicowane usługi budowlane.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Must Read