Współczesne żelazko przypomina te dawne tylko kształtem. Dziś już posiada sporo parametrów, które wypada wziąć pod uwagę przy zakupie. W naszych czasach najpopularniejsze są te przewodowe, oprócz oczywiście stacji parowych i żelazek systemowych.
Moc żelazka – parametr na który zwracamy uwagę najpierw.
Wybierając żelazko nie zawsze trzeba kierować się jego mocą. Urządzenia o największej mocy zużywają ilość energii elektrycznej, porównywalną z ilością potrzebną do uruchomienia piekarnika elektrycznego. Dlatego jeżeli w domu są małe dzieci i codziennie jest sporo prania i prasowania, najlepiej wybrać żelazko o średniej mocy. W przeciwnym razie rachunki za elektryczność znacznie wzrosną. Ponadto kilka urządzeń o dużej mocy, poważnie obciąża instalację elektryczną.
Jaki rodzaj stopy u żelazka?
Aktualnie wybór tego parametru przysparza trochę kłopotu, albowiem jest sporo możliwości. Najtańsze żelazka mają stopy z aluminium. Metal ten szybko się nagrzewa, dobrze przewodzi ciepło, ale jest podatny na zarysowania i często też przykleja się do tkaniny. Nieco lepszym rozwiązaniem jest stopa pokryta substancją podobną do teflonu. Stopy ceramiczne natomiast są trwałe i nie powodują przypalania. Żelazka z wyższej półki cenowej posiadają stopy szafirowe i szklane. Są wyjątkowo wytrzymałe i świetnie ślizgają się po tkaninach.
Moc wytwarzania pary.
Ten parametr bezpośrednio wpływa na jakość prasowania. Para rozluźnia włókna i przez to znacznie ułatwia prasowanie. Istotna jest również pojemność zasobnika na wodę.