Strona głównaDOMMity na temat drzwi drewnianych

Mity na temat drzwi drewnianych

Wciąż można natknąć się na wiele mitów i sprzecznych opinii na temat drewnianych drzwi. Często mówi się, na przykład, że drzwi zewnętrzne drewniane przegrywają w starciu z mrozem i wilgocią albo że w ogóle nie chronią domu przed włamaniem. Czy tak jest naprawdę? Oto 4 popularne mity o drzwiach drewnianych, które należy obalić!

Mit 1 – Drzwi zewnętrzne drewniane niszczeją pod wpływem mrozu i wody

Jednym z najbardziej znanych i wciąż rozpowszechnianych mitów na temat drewnianych drzwi zewnętrznych jest to, że niszczą się pod wpływem mrozu i wilgoci. Jakie są fakty? Trzeba pamiętać, że zarówno drzwi zewnętrzne, jak i inne materiały budowlane muszą spełniać pewne standardy. Dziś zasadą jest już to, że każdy producent sprzedający drzwi zewnętrzne drewniane, zabezpiecza je przed działaniem szkodliwych czynników zewnętrznych, w tym atmosferycznych.

Drzwi dobrej jakości pokrywa się specjalnymi powłokami, które zapewniają ochronę zarówno przed śniegiem czy deszczem, jak i mrozem lub słońcem. Wybierając drzwi od znanych i sprawdzonych producentów, nie musimy zatem martwić się o ich żywotność.

Mit 2 – Drewniane drzwi wejściowe wymagają częstej impregnacji

Ci, którzy odradzają zakup drewnianych drzwi zewnętrznych, argumentują to koniecznością wręcz nieustannego malowania i impregnowania ich powłoki. To kolejny mit, który wymaga obalenia. Każdy producent pokrywa drzwi różnymi impregnatami, które przez lata chronią drzwi przed różnymi czynnikami. Najlepsze modele pokryte są kilkoma warstwami lakierów zabezpieczających.

Pierwsza warstwa impregnatu chroni przed grzybami i pleśnią. Kolejne zabezpieczają drzwi drewniane przed szkodliwymi warunkami pogodowymi, takimi jak deszcz czy mróz. Ostatnia z kolei zapewnia ochronę przed czynnikami mechanicznymi, a przy tym decyduje o ostatecznym wyglądzie drzwi. Aby zachować styl i właściwości drewnianych drzwi zewnętrznych, trzeba jedynie przecierać je specjalnym preparatem dwa razy do roku.

Mit 3 – Drzwi drewniane mogą się odkształcać

Pośród mitów na temat drzwi drewnianych znalazł się również taki, który mówi, że drzwi z drewna mogą się odkształcać. Rzeczywiście, drewno jest jednym z materiałów, które w zależności od temperatury czy wilgotności powietrza może lekko zmieniać swoją objętość.

Jednak nowoczesne technologie produkcji i wykorzystanie innych materiałów konstrukcyjnych, takich jak metalowe kształtowniki, znacznie minimalizuje ten problem. Drzwi są idealnie stabilne i zachowują swój kształt bez względu na panujące warunki atmosferyczne.

Mit 4 – Wejściowe drzwi drewniane nie mogą być antywłamaniowe

Kolejny mit mówi o tym, że drzwi wejściowe drewniane nie mają tak dobrych zabezpieczeń przed włamaniami, jak drzwi z innych materiałów. Oczywiście nie jest to założenie poprawne. Trzeba pamiętać, że o antywłamaniowości skrzydeł drzwiowych świadczy ich certyfikacja, a nie sam materiał, z którego zostały wykonane.

Drzwi, które mają trafić na rynek jako antywłamaniowe, muszą przejść odpowiednie testy i uzyskać certyfikat w klasie RC2 lub RC3. Wszystkie drzwi poddaje się dokładnie tym samym próbom, niezależnie od tworzywa, z którego zostały wykonane. Na to, jakiej klasy certyfikat uzyskają drzwi, wypływa także rodzaj wzmocnień. Będą to na przykład zamki, zawiasy, wkładki czy wręgi antywyważeniowe.

Warto wiedzieć, że drzwi drewniane zewnętrzne wyposażone we wszystkie te wzmocnienia zapewnią nam dużo lepszą ochronę niż najgrubsze drzwi stalowe, ale pozbawione odpowiednich klamek i zamków.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Must Read