Strona głównaDOMNa co zwrócić uwagę przy zakupie wentylacji mechanicznej?

Na co zwrócić uwagę przy zakupie wentylacji mechanicznej?

Dzisiaj wciąż najpopularniejszym rozwiązaniem wentylacji w domach jednorodzinnych jest wentylacja grawitacyjna. Jej zasada działania jest bardzo prosta i polega na wywołaniu ciągu powietrza poprzez komin, co powoduje jego wymianę we wszystkich pomieszczeniach.

Dzisiaj wciąż najpopularniejszym rozwiązaniem wentylacji w domach jednorodzinnych jest wentylacja grawitacyjna. Jej zasada działania jest bardzo prosta i polega na wywołaniu ciągu powietrza poprzez komin, co powoduje jego wymianę we wszystkich pomieszczeniach. Takie rozwiązanie ma jednak dość istotne wady. Szczególnie w okresie zimowym dochodzi, bowiem do wychładzania domu z uwagi na fakt, że ciepłe powietrze ze środka unosi się ku górze do komina, a w drugą stronę przedostaje się zimne powietrze z zewnątrz. Dodatkowo wentylacja grawitacyjna nie zapewnia właściwego odprowadzenia wilgoci, co negatywnie wpływa, na jakość powietrza. Znacznie lepszym rozwiązaniem jest, więc wentylacja mechaniczna z odzyskiem ciepła.

Jak działa wentylacja mechaniczna z rekuperacją?

Wentylacja mechaniczna charakteryzuje się tym, że wymusza ruch powietrza. W tym celu montowane są wentylatory, które obracając się czerpią powietrze z zewnątrz lub wyciągają zużyte z wewnątrz. Ważne jest, że podczas tego procesu, zimne powietrze oraz ciepła spotykają się razem w urządzeniu zwanym rekuperatorem. Dzięki niemu możliwe jest przekazanie ciepła z powietrza wyciąganego i przekazanie go do powietrza świeżego z zewnątrz. Dzięki temu zmniejszamy wpływ wychładzania domu, co pozytywnie wpłynie na rachunki za ogrzewanie.

Jak dobrać elementy do montażu wentylacji mechanicznej?

Jeżeli chcemy mieć oszczędny dom i ograniczyć wydatki za ogrzewanie, warto dokładnie przemyśleć projekt wentylacji mechanicznej. Głównym jej elementem jest na pewno rekuperator, który odpowiada za odzysk ciepła. W dużym przybliżeniu jest to duża skrzynka, która posiada liczne króćce, przez które przepuszczane jest powietrze z zewnątrz i wewnątrz. W środku znajduje się najważniejszy element, czyli wymiennik ciepła. Odpowiada on za ogrzanie, świeżej porcji powietrza, która będzie wtłaczana do domu. Ma on postać wielu kanałów o małych przekrojach, które charakteryzują się dużą przewodnością cieplną. Oznacza to, że potrafią bardzo szybko przyjąć ciepło od zużytego powietrza z wewnątrz i oddać je świeżej porcji z zewnątrz. Podczas wyboru odpowiedniego urządzenia, warto zwrócić uwagę na wydajność rekuperatora, która powie nam ile powietrza jest on w stanie wymienić w zadanym czasie. W ten sposób można dobrać odpowiednią moc do powierzchni użytkowej domu. Warto też zaznaczyć, że im lepszej, jakości wymiennik ciepła zastosowany w rekuperatorze, tym cieplejsze powietrze będzie dostarczane do wnętrza domu. Obecnie rekuperatory działają nawet w temperaturze na zewnątrz – 20 °C, co w naszym kraju zapewnia praktycznie ich przydatność przez cały rok. Dobrej klasy urządzenia posiadają panele dotykowe służące do sterowania wydajnością nawiewu oraz jego temperaturą. Warto też sprawdzić, czy wybrany model posiada wbudowane funkcje diagnostyczne, które pozwolą uniknąć niespodziewanych awarii.

Kolejnym ważnym elementem systemu wentylacji mechanicznej są wszystkie połączenia w postaci rur. To nimi właśnie wędruje zużyte oraz świeże powietrze. Dobór odpowiedniej średnicy zapewnia duży przepływ, który nie będzie obniżać sprawności całego systemu. Wentylacja spiro pomaga w optymalizacji przepływu powietrza i zwiększa wydajność wymiany powietrza. Rury spiro zbudowane są na kształt metalowej harmonijki, dzięki czemu w elastyczny sposób można zmieniać ich długość, a co najważniejsze kąt zgięcia, który w zasadniczy sposób wpływa na straty przepływu powietrza. Instalacja rur spiro jest prosta i można je dopasować do potrzeb każdej instalacji.

Warto również wybrać dobrej, jakości filtry, które mają za zadanie oczyszczać powietrze czerpane z zewnątrz. Należy pamiętać, bowiem, że w szczególności w sezonie zimowym powietrze może być mocno zanieczyszczone na przykład poprzez smog, który staje się elementem krajobrazu w naszym kraju podczas okresu grzewczego. Dobry filtr ochroni wszystkich domowników przed tym zjawiskiem, a także pomoże zatrzymać inne zanieczyszczenia oraz alergeny. Dobrej, jakości produkt powinien według swojej specyfikacji zatrzymywać cząstki o wielkości poniżej 0,5 mm. Trzeba pamiętać, że filtr to element, który się zużywa i należy go cyklicznie czyścić lub wymienić na nowy.

Wentylacja mechaniczna powinna być cicha. Za hałas odpowiadać będzie nie tylko rekuperator, ale też wentylatory. Podczas zakupu warto, więc sprawdzić czy poziom hałasu, jaki będą generować nie będzie dla nas uciążliwy. Należy również sprawdzić, jaką dany wentylator ma moc i wydajność. Jego głównym zadaniem jest, bowiem czerpanie lub tłoczenie powietrza w układ wentylacji. Musi być on, więc na tyle mocny, żeby móc przetransportować powietrze na wymagany odcinek w systemie.

Podsumowanie

Wentylacja mechaniczna z odzyskiem ciepła za pomocą rekuperatora to rozwiązanie, które zapewni czyste powietrze oraz oszczędności na rachunkach za ogrzewanie. System wentylacyjny powinien być indywidualnie dostosowany do każdego domu w celu optymalizacji odzysku ciepła oraz wymiany powietrza we wszystkich pomieszczeniach. Warto więc uważnie dobierać poszczególne elementy lub poprosić o pomoc fachowca.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Must Read