Czasami zdarza się, że inwestorzy nie chcą lub nie mogą wykończyć całego budynku mieszkalnego od razu. W takiej sytuacji warto zdecydować się na projekty domów etapowych. To rozwiązanie, które umożliwia urządzenie parteru i wprowadzenie się, a następnie zaaranżowanie piętra w późniejszym terminie. Czym cechują się domy etapowe i kto powinien wziąć je pod uwagę?
Projekty domów etapowych – co je wyróżnia?
Domy etapowe to projekty, których kompleksową realizację można podzielić na co najmniej dwie fazy. Pierwsza część inwestycji polega na budowie stanu surowego zamkniętego oraz wykończeniu samego parteru. Zlokalizowana w nim strefa dzienna oraz najczęściej jedna sypialnia pozwolą na komfortowe zamieszkanie niewielkiej rodzinie, a w przyszłości urządzenie poddasza użytkowego. Decydując się na taką opcję, w pierwszej fazie inwestycji możemy pominąć między innymi wykonanie ścian działowych na poddaszu, wykańczanie łazienki i pokoi na wyższej kondygnacji, a także układanie podłogi w tej strefie.
Niektóre projekty domów gotowych MURATOR o charakterze etapowym obejmują obiekty parterowe. Mogą to być wersje jednokondygnacyjne, w których przewidziano możliwość rozbudowy o kolejne pomieszczenia. Godnym uwagi rozwiązaniem będą także projekty domów parterowych z poddaszem do adaptacji. Dzięki zaprojektowaniu stropu użytkowego oraz wyznaczeniu miejsca na budowę schodów, możliwe będzie zaaranżowanie wygodnego poddasza dla większej rodziny dopiero w późniejszym czasie.
Kto powinien zdecydować się na dom etapowy?
Budowa domu etapowego to doskonałe rozwiązanie dla inwestorów, którzy nie dysponują odpowiednimi środkami finansowymi na wykończenie całego obiektu przed jego zamieszkaniem. Najczęściej będzie ono docenione przez młode małżeństwa, które chcą usamodzielnić się, a zarazem nie potrzebują od razu do dyspozycji budynku z wieloma sypialniami. W początkowej fazie po budowie takie osoby będą mogły korzystać z części dziennej oraz jednej sypialni. Gdy rodzina powiększy się, możliwe będzie zaaranżowanie kolejnych pomieszczeń dla dzieci.
Projekty etapowe zainteresują także inwestorów, których potomstwo jest już w pełni samodzielne i opuściło rodzinny dom. Gdy ich wnuki podrosną i zaczną odwiedzać dziadków, wykończone wtedy poddasze zapewni komfortowe warunki członkom rodziny przyjeżdżającym na weekend lub wakacje. Taki sposób budowy pozwoli na powiększenie przestrzeni mieszkalnej w dowolnym czasie. Jeżeli jednak posiadamy większe środki finansowe, otrzymamy niespodziewany zastrzyk gotówki lub chcemy od razu korzystać z całego budynku – nic nie stoi na przeszkodzie, aby projekt etapowy zrealizować od razu w całości.
Projekt domu etapowego to propozycja coraz chętniej wybierana przez inwestorów w każdym wieku. Pozwala ona ograniczyć początkowe koszty inwestycji oraz umożliwia zamieszkanie w wymarzonym budynku bez konieczności kompleksowego wykańczania przynajmniej pewnej jego części. Dzięki temu inwestorzy mogą użytkować jedynie fragment domu, a decyzję o jego dalszym zagospodarowaniu podjąć dopiero w późniejszym okresie.
Zdjęcie: Projekt M252 – Solidny z kolekcji Muratora, arch. Katarzyna Słupeczańska
Tekst sponsorowany: Projekty domów z kosztorysem – MURATOR – https://projekty.muratordom.pl