Strona głównaDOMDlaczego warto wybrać drzwi harmonijkowe?

Dlaczego warto wybrać drzwi harmonijkowe?

W pomieszczeniach, w których tradycyjne drzwi skrzydłowe mogą przeszkadzać w swobodnym przemieszczaniu się, montuje się drzwi harmonijkowe. Montaż drzwi tego typu jest prosty, ponieważ polega on na jasno określonym schemacie, który rozpisany jest przez ich producenta. Niemniej jednak warto pamiętać o kilku kwestiach, które opiszemy w tym artykule.

Drzwi harmonijkowe są dobrym oraz budżetowym pomysłem na estetyczne wykończenie wnęki drzwiowej. Taka konstrukcja drzwi pomoże nam nie utracić powierzchni użytkowej, a jak wiadomo – jest ona niezwykle ważna, w szczególności już w domach o małym metrażu. Pamiętaj jednak, że w przypadku zbyt wąskiej wnęki, montaż drzwi harmonijkowych nie jest wskazany. Wszystko to z powodu tego, że mogą one spowodować jeszcze większe zmniejszenie wnęki, w związku z czym trudno będzie wejść oraz wyjść z pomieszczenia.

Poznaj wskazówki na montaż drzwi harmonijkowych

Tych rzeczy będziesz potrzebować do montażu drzwiczek:

  • wkrętarka,
  • wkrętak krzyżowy,
  • poziomica, miarka, ołówek, ręczna piłka,
  • elementy zestawu montażowego: klamka, klipsy,
  • opcjonalnie wkręty, jeśli drzwi będą montowane w ościeżnicy metalowej lub betonowej.

Pierwszym krokiem, który musisz wykonać jest dokładnie wymierzenie szerokości oraz wysokości otworu wnęki. Następne gdy będziesz mieć już pewność jak odpowiednio przyciąć prowadnice, możesz zacząć je przygotowywać. Za pomocą ręcznej piłki możesz przeprowadzić jej skracanie, nacięcie natomiast należy przetrzeć papierem ściernym, w zależności od rodzaju materiału, z którego jest wykonana prowadnica. Prowadnica górna, która przygotowana jest w taki sposób, powinna zostać przykręcona do ściany – mniej więcej na jej środku. Musi ona trzymać się podłoża w taki sposób, że wsunięcie w niej listwy z rolkami, który jest kolejnym etapem montażu, nie sprawi Ci najmniejszego problemu. Pamiętaj, aby posmarować rolkę klejem, zanim włożysz ją w listwę. Kolejny etap to montaż prowadnicy końcowej, która jest zwykle połączona z drzwiami. Przykręć białe klipsy do ościeżnicy, w taki sposób aby były one ustawione w pionie. Następnie wepnij w nie prowadnice końcową. Analogicznie, po drugiej stronie należy zamontować prowadnicę początkową.

Ważne: Pamiętaj, że w niektórych modelach drzwi harmonijkowych klamka powinna być zamontowana na samym końcu. Do wykonania tej czynności, należy najpierw przymocować ją wkrętami z jednej strony drzwi, a dopiero później z drugiej, dociskając przy tym do wkrętów

Czy wiesz, że drzwi harmonijkowe można zwęzić lub rozszerzyć tak, aby doprowadzić do powiększenia ich szerokości nawet do dwóch metrów? Wyciągnij ostatni panel, który jest zdecydowanie najwęższy, aby doprowadzić do tego zjawiska. Następnie należy dołożyć taką liczbę paneli, która pozwoli Ci uzyskać potrzebną szerokość. Rzeczą, o której nie możesz zapomnieć jest przekładanie zawiasów zamiennie, czyli wklęsłe – wypukłe.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Must Read